Dead heats, blue skies, more crashes than you can poke a stick at and a wombat on the race course.

I don’t think there is much else you can fit into a day’s racing!

Today, athletes of all ages hit the mountain in Snowboard GS (Division 1, 2 & 3), Moguls (Division 1 & 2), SkierX (Division 4) and Alpine (Division 3 & 5).

Thredbo turned on the weather again with blue skies and cold temps but it didn’t turn out to be an easy day on the mountain. The cold temps resulted in firm courses which sent many competitors crashing off into the fencing.

Up on the High Noon Ridercross course, Cassie Nicholls recorded a combined time of 49.63 (24.81 & 24.82), equalling the time off Jindabyne Central School’s first runner (24.68 & 24.95) and sharing the top step of the podium.

Over on NASTAR, officials received a radio call they wouldn’t receive often as a wombat decided to make its way across the course. There are many reasons that race officials can approve a rerun but I suspect the “wombat interference” isn’t normally one of them.

Tomorrow we head back to the Ridercross courses with Division 1 & 2 (Playground) and Division 3 (High Noon). Our Division 4 teams line up on Rossignol Race Course and our Division 2 moguls teams take on Hump Run.

Good luck to everyone tomorrow and Go Team SMGS!

Note: A number of SMGS athletes are currently competing at the FIS event in New Zealand and have received an exception from the State Championships.

Team Podiums

Snowboard GS

Division 1 Female Team – 1st Place
Division 1 Female Team – 2nd Place
Division 1 Male Team – 3rd Place
Division 2 Female Team – 2nd Place
Division 2 Male Team – 2nd Place
Division 3 Male Team – 2nd Place

Alpine

Division 3 Female Team – 1st Place

SkierX

Division 4 Female Team – 3rd Place

Moguls

Division 1 Female Team – 3rd Place
Division 2 Female Team – 3rd Place
Division 2 Male Team – 2nd Place

Individual Podiums

Snowboard GS

Jamie Mawkes – Division 1 Female – 1st Place
Lucinda Joyce – Division 1 Female – 3rd Place
Jessica Dickson – Division 2 Female – 1st Place
Ruby Smith – Division 3 Female – 2nd Place

Alpine

Letitia Murphy – Division 3 Female – 1st Place

SkierX

Cassandra Nicholls – Division 4 Female – 1st(eq) Place
Harrison Moller – Division 4 Male – 3rd Place

Moguls

Isabelle Beaton – Division 1 Moguls – 3rd Place

SMGS NSW State Interschools
SMGS NSW State Interschools
SMGS NSW State Interschools
SMGS NSW State Interschools