It started out as the perfect day for racing. The snow was firm after some cold temperatures overnight and the sky was crystal clear, giving us the ideal bluebird day.

Unfortunately, the sunshine and warm temperatures didn’t do us any favours as the race courses started to deteriorate very quickly.

Over on Rossignol Racecourse, our division 4 alpine girls set some extremely quick times but the course but the quick conditions didn’t last long as the surface soften and begun to break up with many competitors failing to make it to the bottom of the course.

Conditions were better next door on Hump Run where our division 3 boys and girls teams locked out the top step if the podium, backed up by Charlotte Wilson and Flynn Mooney who both took individual gold medals.

The soft conditions didn’t do our SkierX competitors any favours on High Noon and Playground but our division 2 competitors were still able to break through for a podium with Jesse Quinn and Joey Steggall both picking up a silver medal.

At the end of the days racing, SMGS received some exciting news as the Overall Primary School Co-Educational awards were announced, with SMGS finishing in second place. This is a huge achievement for our Junior School as we don’t have anywhere near the number of competitors in these age groups as some of the bigger schools so to achieve second place is a just reward for all the effort our Junior School athletes have put in over the course of the state and regional events.

We also received Amelia McGuiness Secondary School Participation award which is awarded to the school with the highest number of participation in the Amelia McGuiness events.

Tomorrow is the last day of competition with our division 3 SkierX competitors hitting the Playground Ridercross course, division 2 Alpine hit Rossignol Racecourse and division 1 Alpine take on the Sundance racecourse. Good luck to everyone and Go Team SMGS!

Team Podiums

SkierX

Division 2 Female Team – 3rd Place

Alpine

Division 4 Female Team – 2nd Place

Moguls

Division 3 Female Team – 1st Place
Division 3 Male Team – 1st Place

Individual Podiums

SkierX

Jesse Quinn – Division 2 Female – 3rd Place
Joey Steggall – Division 2 Male – 3rd Place

Alpine

Cassandra Nicholls – Division 4 Female – 2nd Place

Moguls

Charlotte Wilson – Division 3 Female – 1st Place
Flynn Mooney – Division 3 Male – 1st Place

SMGS NSW State Interschools
SMGS NSW State Interschools
SMGS NSW State Interschools
SMGS NSW State Interschools