The 2019 ACT & Southern NSW Interschools Championships kicked off today at Perisher Resort. A fresh layer of snow and a blue-bird sky added to the buzz of excitement as competitors picked up their bibs and made their way to course inspection.

Jessica Dickson, who took the top step of Division 2 Snowboard GS race today was happy to see the sun after a long period of tumultuous weather, saying, “It was a great day with good weather for interschools. It was also wonderful to see so many SMGS students out competing and supporting each other”.

Interschools is a perfect opportunity for athletes to not only gain valuable competition experience, but also try their hand at a variety of different snowsport disciplines. We had several athletes compete in both skiing and snowboarding events this today who achieved personal bests and also helped contribute to our outstanding team results.

Division 2 athlete, Fletcher Thew was happy to be back on Piste after recovering from an injury last season. Of his return to snowsports competition, Fletcher said, “It’s great to be back on the snow for Interschools. I had mixed emotions heading into it, a bit nervous but grateful I’m still able to be competing this season after what had happened last year.”

SMGS had some outstanding results today including sweeping the podium in the individual Div 2 Female Moguls, Div 3 Female Snowboard GS, Snowboard Cross and in the team Div 2 Female Moguls and Div 2 Male Moguls.

SMGS top three individual and team results from day one are as follows:

INDIVIDUAL RESULTS

Div 2 Female – Moguls
Charlotte Wilson – 1st
Lucy Pernice – 2nd
Hannah Jones – 3rd

Div 3 Female – Moguls
Lottie Lodge – 1st
Jessica Dawson – 3rd

Div 1 Male – Moguls
Charles Beaton – 1st
Alexander Woolley – 2nd

Div 2 Male – Moguls
Flynn Mooney – 1st
James Gianoutsos – 2nd

Div 3 Male – Moguls
Jock Harding – 3rd

Div 2 Female – Snowboard GS
Jessica Dickson – 1st
Mia Chawner – 2nd

Div 3 Female – Snowboard GS
Abbey Wilson – 1st
Alize Steggall – 2nd
Ruby Smith – 3rd

Div 1 Male – Snowboard GS
Max Garling – 3rd

Div 2 Male – Snowboard GS
Jobe Gentle – 1st

Div 3 Male – Snowboard GS
Rennie Falconer – 2nd

Div 5 Male – Snowboard GS
Samuel Lloyd – 2nd

Div 1 Female – Snowboard Cross
Jamie Mawkes – 2nd

Div 2 Female – Snowboard Cross
Mia Chawner – 2nd

Div 3 Female – Snowboard Cross
Abbey Wilson – 1st
Ruby Smith – 2nd
Alize Steggall – 3rd

Div 4 Female – Snowboard Cross
Sam Stynes-Garratty – 3rd

Div 1 Male – Snowboard Cross
Campbell Oatley – 3rd

Div 2 Male – Snowboard Cross
Jobe Gentle – 1st

Div 3 Male – Snowboard Cross
Rennie Falconer – 1st

Div 5 Male – Snowboard Cross
Samuel Lloyd – 2nd

 

Teams

Div 2 Female Moguls
SMGS A (Charlotte Wilson, Hannah Jones) – 1st
SMGS C (Sophie Paske, Alexandra Fairfield-Smith) – 2nd
SMGS D (Hannah McKay, Ella Dennis) – 3rd

Div 3 Female Moguls
SMGS A (Lottie Lodge, Chloe Chilcott, Charlotte Mooney) – 1st
SMGS B (Jessica Dawson, Jesse Paske, Piper Harding) 2nd

Div 1 Male Moguls
SMGS A (Charles Beaton, Alexander Woolley, Casey Buckley) – 1st

Div 2 Male Moguls
SMGS A (Flynn Mooney, James Gianoutsos, Callum Vass) – 1st
SMGS B (Tim Allsop, Danny Ternes-Dixon, Hudson Laird) – 2nd
SMGS C (Fletcher Thew, River Wilkinson) – 3rd

Div 3 Male Moguls
SMGS A (Jock Harding, Angus Kite, Charles Deacon) – 1st

Div 1 Female – Snowboard GS
SMGS A (Jamie Mawkes, Lucinda Joyce, Eve Donnelly) – 2nd

Div 2 Female – Snowboard GS
SMGS A (Jessica Dickson, Mia Chawner, Ruby Fryer) – 1st

Div 3 Female – Snowboard GS
SMGS A (Abbey Wilson, Ruby Smith, Bella Rotondo) – 1st

Div 4 Female – Snowboard GS
SMGS A (Ally Quinn, Olivia Roche, Sam Stynes-Garratty) – 1st

Div 5 Female – Snowboard GS
SMGS A (Isla Caddy-Gammell, Gretchen Quinn) – 2nd

Div 1 Male – Snowboard GS
SMGS B (Jack Herrmann, Campbell Oatley, Jack Machin) – 2nd
SMGS A (Charles Beaton, Max Garling, Shay Harper) – 3rd

Div 4 Male – Snowboard GS
SMGS A (Will McKay, Cooper Cuss, Billy Brown) – 1st

Div 5 Male – Snowboard GS
SMGS A (Logan Cuss, Hunter Cuss, Samuel Lloyd) – 2nd

Div 1 Female – Snowboard Cross
SMGS A (Jamie Mawkes, Lucinda Joyce, Eve Donnelly)

Div 2 Female – Snowboard Cross
SMGS A (Jessica Dickson, Mia Chawner, Tallulah Lynch) – 2nd
SMGS B (Hannah Jones, Olivia Burke, Ruby Fryer) – 3rd

Div 3 Female – Snowboard Cross
SMGS A (Abbey Wilson, Ruby Smith, Bella Rotondo) – 1st

Div 4 Female – Snowboard Cross
SMGS A (Ally Quinn, Sam Stynes-Garratty, Stella Smith) – 2nd

Div 5 Female – Snowboard Cross
SMGS A (Isla Caddy-Gammell, Gretchen Quinn) – 2nd 

Div 1 Male – Snowboard Cross
SMGS B (Max Garling, Campbell Oatley, Jack Machin) – 2nd
SMGS A (Charles Beaton, Lucas Gordon, Shay Harper) – 3rd

Div 2 Male – Snowboard Cross
SMGS A (Jobe Gentle, Flynn Mooney, Zac Corcoran) – 2nd

Div 3 Male – Snowboard Cross
SMGS A (Lachlan Mitchell-Biggs, Rennie Falconer, Garrett Beilicz) – 2nd

Div 4 Male – Snowboard Cross
SMGS A (Will McKay, Cooper Cuss, Billy Brown) – 2nd

Div 5 Male – Snowboard Cross
SMGS A (Logan Cuss, Hunter Cuss, Samuel Lloyd) – 2nd

Full Results: https://www.nswinterschools.com.au/results